Critique

Thank you to everyone who supported my entry, I was so pleased to say no CC on offer but a massive turn out. Also thank you to being patience being the 4th breed on in the ring.

Overall I was very pleased with the examples shown today. Class 1824 Special Beginners Dog or Bitch

1st – Cushing, Glendyke Magical Pixie at Spiritisle, 14 month old bitch, smart compact bitch, head good size and in proportion to outline of her, large nose nostril open, muzzle short and wide, good cushioning, large dark eyes set well part, ears small and set well, mouth good, neck of good length, front could be better, body square level topline, good turn of stifle on hindquarters, feet correct, tail set high, movement unsettled.

Class 1825 Puppy Dog

1st – Doran, Choya Takahiro with Osakazuki, 9 month old black n white, smart compact, lively happy dog, liked his balance and size, really good size head with dark round eyes set well and lovely correct bite with short muzzle and wide, large nose and open nostrils, ears set well small, neck carried proudly, excellent in front, body square and built well, wide chest, hindquarters correct with good turn of stifle, feet correct, tail set high, good reach on front held himself well.

2nd – Cushing, Ennistar’s Katsero Akio at Spiritisle (IMP), 11 month old red & white, close to 1st of good size, he just needs more body and that’s why lost out to 1st. Shown in lovely coat.

Class 1826 Junior Dog

1st – Hudson, Steele, Sharlarna Valentino at Threadgold, 14 month old black n white, excellent for size and balanced, compact and smart, shown in lovely coat and moved well showing no weakness, offered a lovely head and of correct size, dark large eyes set well, large nose with nostril open, muzzle short wide and well cushioned, skull correct, well set ears, small, excellent front, body correct square, tail set high, really proud on move with good reach.

2nd – 2nd in Puppy dog class. Class 1827 Post Graduate Dog

1st – Vincent & Speight, Bonniroy Yumi Aka at Yama, Red & white male who was so sound to go over, loved his compact smart outline with stunning head offering everything I was looking for, excellent front, body square with level topline and tail set high, hindquarters good turn of stifle, feet correct, free in movement. Res Best Dog

2nd – Vincent, Shardlow Oshkosh B’ Gosh in Kofyn, black and white male of which I loved his head, eyes dark round and well placed, ears small and well placed, nose large and nostril open, excellent in front, good length of neck, body correct and square, level topline tail set high, hindquarters good, shown in correct coat and moved well.

Class 1828 Open Dog First 2 superb examples.

1st – Schemel, Sharlarna Mirage, 2 year old black and white, what a truly stunning picture, this male offered stunning head of correct size with large nose and open nostrils, muzzle short & Wide with cushioning, dark round eyes and small ears well set, skull correct, good length of neck, excellent in front, body sound and square, tail set high, shown in lovely coat hindquarter good turn of stifle, moved with style and proud. Best Dog and BOB, so pleased to see placed Group 3.

2nd – Wallhead, Sleepyhollow Lester at Merida, very close to 1st another excellent male with everything as 1st, these 2 could easier swap places but felt 1st had the upper class on ring present today.

Class 1829 Puppy Bitch

An excellent class of babies which is superb to see and excellent for the breed.

1st – Wallhead, Merida Masquerade, wow what a bitch, took my heart today, raw but with style, 6 half month old red and white, loved her pretty girly expression and head, excellent in front, square in body with level topline, tail set well, hindquarter prefect with no weakness, moved out well and with style. Best Bitch and Best Puppy in Breed.

2nd – George, Ossidcla Shina, another pretty bitch pup black and white, loved her size and smart compact outline, again lovely head as 1st with everything correct, excellent to go over and should have a bright future like 1st.

Class 1830 Junior Bitch
1st – Winner of the Special Beginner class 1824

2nd – White, Palteemoor Princess Kasumi, pretty black and white bitch, nice size and compact, little unsettled today making hard to access her overall.

Class 1831 Post Graduate Bitch

1st – Rooney & Green, Swifthocks Paws for Thought, very pretty bitch of excellent size and compact, very smart, loved her girly head but in proportion to body, lovely set eyes dark and round, muzzle short wide with cushioning, nose large and nostrils open, skull correct with small set ears, enough neck, excellent in front, body square and level topline, tail set high, hindquarters firm with good turn of stifle, moved freely and proud. Very nice bitch.

2nd – Rowley, Wallhead, Sleepyhollow Tikle My Fancy at Merida, very pretty with nothing to hide, again like 1st very girly and pretty, loved her head too, excellent front with correct feet, everything I like to see but felt 1st just out moved her.

Class 1832 Open Bitch
Some stunning girls in this class.

1st – Pearce & Hann, Yama Moonlight over Rakuchin, 2 year old bitch little out of coat but nothing to hide, so true and pretty, she has stunning head of good size with everything correct, lovely round dark eyes set well, small ears set well on correct skull, muzzles short wide mouth good, large nose nostrils open, length of neck good, excellent front on her, feet correct, body excellet square and size, tail set high, showing no weakness at all, moved freely with good reach. Res Best Bitch.

2nd – Wallhead, Choya Carolina, another quality bitch of excellent size with stunning head and expression, really liked both of these bitches.

Judged  by Alan Carter

Results

Judge: Mr A Carter 


BEST OF BREED : 4900 SCHEMEL Dr A Sharlarna's Mirage 
Best Dog : 4900 SCHEMEL Dr A Sharlarna's Mirage 
Res Best Dog : 4907 VINCENT, Mrs S C & SPEIGHT Mrs G Bonniroy Yumi Aka At Yama 
Best Bitch : 4909 WALLHEAD Mrs J Merida Masquerade 
Res Best Bitch : 4897 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Yama Moonlight Over Rakuchin 
Best Puppy : 4909 WALLHEAD Mrs J Merida Masquerade 
Best Veteran :  
Best Special Beginner : 4879 CUSHING Mrs J Glendyke Magical Pixie Girl At Spiritisle 


Class 1824 SBD/B (1 Entries) Abs: 0 
1st: 4879 CUSHING Mrs J Glendyke Magical Pixie Girl At Spiritisle 
2nd:  
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1825 PD (4 Entries) Abs: 1 
1st: 4883 DORAN Ms M Choya Takahiro With Osakazuki 
2nd: 4880 CUSHING Mrs J Ennistar's Katsero Akio At Spiritisle (Imp) 
3rd: 4890 MCFARLANE Mrs & Miss J E & L Jeskandia Hot Gossip 
Res:  
VHC:  

Class 1826 JD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 4887 HUDSON, Mr S & STEELE Mrs S E Sharlarna Valentino At Threadgold 
2nd: 4880 CUSHING Mrs J Ennistar's Katsero Akio At Spiritisle (Imp) 
3rd: 4911 WHITE Mr & Mrs J & S J Palteemoor Prince Kamin 
Res: 4891 MCFARLANE Mrs & Miss J E & L Glendyke Wot A Guy 
VHC:  

Class 1827 PGD (8 Entries) Abs: 0 
1st: 4907 VINCENT, Mrs S C & SPEIGHT Mrs G Bonniroy Yumi Aka At Yama 
2nd: 4904 VINCENT Miss M Shardlow Oshkosh B' Gosh In Kofyn 
3rd: 4884 GEORGE Mrs N Sharlarna The Tempest At Amronchi 
Res: 4888 HUDSON, Mr S & STEELE Mrs S E Sharlarna Elvis At Threadgold JW 
VHC: 4912 WHITE Mr & Mrs J & S J Palteemoor Prince Zazuki 

Class 1828 OD (6 Entries) Abs: 3 
1st: 4900 SCHEMEL Dr A Sharlarna's Mirage 
2nd: 4908 WALLHEAD Mrs J Sleepyhollow Lester At Merida 
3rd: 4882 DORAN Ms M Shardlow Mikado with Osakazuki 
Res:  
VHC:  

Class 1829 PB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 4909 WALLHEAD Mrs J Merida Masquerade 
2nd: 4886 GEORGE Mrs N Ossidcla Shina 
3rd: 4895 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Rakuchin Well Hello 
Res: 4876 CRANE Mrs L Cranvarl Truly Scrumptious 
VHC: 4889 KILCOYNE Mr R & Mrs L A Ouzlewell's Charlotte  

Class 1830 JB (4 Entries) Abs: 2 
1st: 4879 CUSHING Mrs J Glendyke Magical Pixie Girl At Spiritisle 
2nd: 4913 WHITE Mr & Mrs J & S J Palteemoor Princess Kasumi 
3rd:  
Res:  
VHC:  

Class 1831 PGB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 4898 ROONEY, Mr S J & GREEN Mr & Mrs J A Swifthocks Paws For Thought 
2nd: 4899 ROWLEY, Mr M H & WALLHEAD Mrs J Sleepyhollow Tikle My Fancy At Merida 
3rd: 4877 CRANE Mrs L Cranvarl Le Mistrall JW 
Res: 4872 BARTLETT Mrs K Pebblecombe Roobi 
VHC: 4881 CUSHING Mrs J Roseheaven's Fire Dancer At Spiritisle (Imp) 

Class 1832 OB (9 Entries) Abs: 3 
1st: 4897 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Yama Moonlight Over Rakuchin 
2nd: 4910 WALLHEAD Mrs J Choya Carolina 
3rd: 4906 VINCENT Mrs S C Yama Here Comes Kitty 
Res: 4894 PARADISE Mr A Shardlow Yum Yum 
VHC: 4874 BLOW & ALLEN Mr & Mrs Yama Misty Morning  

Pictures
Best Dog & Best of Breed
SHARLARNA'S MIRAGE
Dr A Schemel
Reserve Best Dog
BONNIROY YUMI AKA AT YAMA
Mrs S Vincent
Best Bitch & Best Puppy
MERIDA MASQUERADE
Mrs J Wallhead
Reserve Best Bitch
Yama Moonlight Over Rakuchin
Ms T Pearce & Mrs S Hsnn