Manchester Ch. Show 2019

Mrs M Boulcott

Photographs
Bitch Challenge Certificate & Best of Breed
CHOYA TOMOMI
Ms R Banks
Reserve Bitch Challenge Certificate
SWIFTHOCKS PAWS FOR THOUGHT
Mr S Rooney & Mr & Mrs J Green
Dog Challenge Certificate
SANGRIA RIVERDANCER
Mr G Farmer
Dog Reserve Challenge Certificate
CH LITTLETIGERS DAMAGE CASE AT SLEEPYHOLLOW (Imp)
Mr A Allcock MBE
Best Puppy
TILLASHBY'S NICK IS IN A TWIST AT FRONDIL
Mr N Tarabad
Best Veteran
ELLINGHURST BLING BLING
Mr P & Mrs S Boyer
Critique
Results


BEST OF BREED : BANKS Ms R Choya Tomomi
Dog CC : FARMER Mr G W Sangria Riverdancer
Res Dog CC : ALLCOCK MBE Mr A Ch Littletigers Damage Case At Sleepyhollow (Imp)
Bitch CC : BANKS Ms R Choya Tomomi
Res Bitch CC : ROONEY, Mr S J & GREEN Mr & Mrs J A Swifthocks Paws For Thought
Best Puppy : TARABAD Mr N Tillashby's Nick Is In A Twist At Frondil
Best Veteran : BOYER Mr P & Mrs S Ellinghurst Bling Bling



Class 853 PD (7 Entries) Abs: 1
1st: TARABAD Mr N Tillashby's Nick Is In A Twist At Frondil
2nd: O'HERLIHY Miss K Randalets Celtic Fire
3rd: GEORGE Mrs N Auralea Made In Wales For Amronchi
Res: THOMAS Ms J Javalcy The Great Mikado
VHC: SMITH, Ms J K & DANKS Miss P J L Jesandakai Heyyolookatme

Class 854 JD (7 Entries) Abs: 1
1st: BANKS Ms R Choya Tadashi
2nd: RATTER Mrs L Sleepyhollow Solomon Seafar
3rd: MCKENZIE, Mr A & MULDOON Mr K Rakuchin Dangerous Liaison Von Queshian
Res: RUSHTON Mr R F & Mrs E A Sangria Standing Ovation At Tiflin
VHC: CUSHING Mrs J Ennistar's Katsero Akio At Spiritisle (Imp)

Class 855 PGD (6 Entries) Abs: 3
1st: RATTER Mrs L Sleepyhollow Solomon Seafar
2nd: SMITH, Ms J K & DANKS Miss P J L Shantallah Kasu
3rd: SPEIGHT Mrs G Bonniroy Yoshiro Aka
Res:
VHC:

Class 856 LD (9 Entries) Abs: 4
1st: RATTER Mrs L Thistletop Dick Dasterdley At Seafar JW Sh.CM
2nd: WALLHEAD Mrs J Sleepyhollow Lester At Merida Sh.CM
3rd: DORAN Ms M Shardlow Mikado With Osakazuki
Res: HUDSON, Mr S & STEELE Mrs S E Sharlarna Valentino at Threadgold
VHC: THOMAS Ms J Dzhunko Gin De Imperium Auri At Javalcy

Class 857 OD (7 Entries) Abs: 0
1st: FARMER Mr G W Sangria Riverdancer
2nd: ALLCOCK MBE Mr A Ch Littletigers Damage Case At Sleepyhollow (Imp)
3rd: PEARCE, Ms T & HANN Ms S Ch Rakuchin Kenji Na
Res: THOMAS Ms J Javalcy Rock On Tommy JW
VHC: VINCENT Mrs S C Yama Teddy Edward JW

Class 858 VD (2 Entries) Abs: 2
1st:
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 859 PB (16 Entries) Abs: 5
1st: EMMERSON Mrs M Auralea Wishful Thinking
2nd: ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Coral Song
3rd: MOUNTCASTLE Mrs & Miss A & H Holmchin Miss Demeanour
Res: HUDSON, Mr S & STEELE Mrs S E Threadgold Minniehaha
VHC: CURTIS Mrs G Aleemai A Million Dreams

Class 860 JB (8 Entries) Abs: 2
1st: BANKS Ms R Choya Tomomi
2nd: WALLHEAD Mrs J Merida Masquerade
3rd: PEARCE, Ms T & HANN Ms S Rakuchin Well Hello
Res: PEARCE, Ms T & HANN Ms S Rakuchin Skyes Aria
VHC: GEORGE Mrs N Ossidcla Shina At Amronchi

Class 861 PGB (5 Entries) Abs: 2
1st: FARMER Mr G W Sangria Omegaville Saraboo
2nd: OATRIDGE Mrs C M Dalehouse Kimono
3rd: CUSHING Mrs J Glendyke Magical Pixie Girl At Spiritisle
Res:
VHC:

Class 862 LB (8 Entries) Abs: 3
1st: ROONEY, Mr S J & GREEN Mr & Mrs J A Swifthocks Paws For Thought
2nd: BLOW & ALLEN Mr & Mrs Yama Misty Morning
3rd: CURTIS Mrs G Aleemai Walk This Way
Res: BURNS Miss T Sleepyhollow Calamity Jane
VHC:

Class 863 OB (2 Entries) Abs: 0
1st: VINCENT Mrs S C Ch Yama Here Comes Kitty
2nd: OATRIDGE Mrs C M Dalehouse Iponema
3rd:
Res:
VHC:

Class 864 VB (1 Entries) Abs: 0
1st:   BOYER Mr P & Mrs S Ellinghurst Bling Bling
2nd:
3rd:
Res:
VHC: