The Welsh Kennel Club 2014

 

 15th August 2014

Judge: Mr T Nethercott 

 

Best Of Breed & Dog CC & Best Puppy

 

Holmchin Secret Affair With Rakuchin

Ms T Pearce & Ms S Hann

 

Reserve Dog CC: Sidlyn Gone With The Wind To Gwynsias, Mrs R Parry

Bitch CC: Fralee Elsie At Merida, Mr M Rowley & Mrs J Wallhead

Reserve Bitch CC: Asmena Hatsu, Mrs S Mowatt

Best Veteran: Sleepyhollow All That Jazz At Glendyke, Mrs J McFarlane

 

 

 

Class 163 VD (2 Entries) Abs: 1 
1st: 747 MCFARLANE Mrs J Sleepyhollow All That Jazz At Glendyke 
 
Class 164 MPD (9 Entries) Abs: 1 
1st: 763 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Holmchin Secret Affair With Rakuchin 
2nd: 724 COOKE Mrs S J & Mr P A Shantallah Kasu Taf 
3rd: 748 MOUNTCASTLE Mrs & Miss A & H Holmchin Gorgeous George 
Res: 715 ALLCOCK, Mr B S & LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Sleepyhollow Baroque TAF 
VHC: 768 RHODES, Ms S & VINCENT Mr & Mrs R Javalcy Bit Of A Razzle Dazzle 
 
Class 165 PD (6 Entries) Abs: 3 
1st: 738 JOLLEY Mrs J Sharlarna Tailor Made For Dekobras 
2nd: 736 HANNAH Mrs E D Yama Top Hat And Tails At Rochelynne 
3rd: 734 GEORGE Mrs N Yama I'm Kimi Amronchi 
 
Class 166 JD (4 Entries) Abs: 1 
1st: 732 FLYNN Mrs L A Choya Kanayo Of Linjato 
2nd: 769 ROBINSON Miss D J Midorchi Magnum 
3rd: 743 MARTIN Ms P Sharlarnas Yoshi 
 
Class 167 PGD (3 Entries) Abs: 0 
1st: 777 TONG Miss J Dalehouse Elements Of Elgar Jakconas 
2nd: 754 O'HERLIHY Miss K Axelwood Sakura 
3rd: 723 COLE Mrs V Rakuchin Johin Na 
 
Class 168 LD (6 Entries) Abs: 0 
1st: 762 PARRY Mrs R Sidlyn Gone With The Wind To Gwynsias 
2nd: 741 LEACH Mrs S & Mr M Queenslake Access Denied For Ouzlewell 
3rd: 739 JOLLEY Mrs J Jonsville Evan At Dekobras JW 
Res: 730 FARMER Mr G Sangria Celebrity 
VHC: 778 VINCENT Mrs S C Yama Jeremy Sleepyhollow JW  
 
Class 169 OD (4 Entries) Abs: 2 
1st: 718 BARTLETT Mrs K Pebblecombe Jinja 
2nd: 764 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Choya Kanji Na With Rakuchin 

 

 

Class 170 VB NO ENTRIES 
 
Class 171 MPB (4 Entries) Abs: 1 
1st: 737 JOHNSTON Mrs P Javalcy You Put A Spell On Me 
2nd: 780 WALLHEAD Mrs J Sleepyhollow Tikle My Fancy At Merida 
3rd: 761 PARADISE Mr A & Mrs J L Dunline Glory Hallelujah Shardlow 
 
Class 172 PB (6 Entries) Abs: 1 
1st: 775 SWANSTON Mrs G M Sangria Showtime Of Pamojill 
2nd: 751 MOUNTCASTLE Mrs & Miss A & H Holmchin Fire Star 
3rd: 745 MASON Mrs A Sangria Showbiz 
Res: 779 VINCENT Mrs S C Yama I'm Katu 
VHC: 765 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Yama I'm Kirri Rakuchin 
 
Class 173 JB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 753 MOWATT Mrs S L Asmena Hatsu 
2nd: 720 BARTLETT Mrs K Simsalachin Piccola Bella Luna Pebblecombe (Imp) 
3rd: 725 CRANE Mrs L Sidlyn Wind Of Change With Cranvarl 
Res: 745 MASON Mrs A Sangria Showbiz 
VHC: 781 WALLHEAD Mrs J Choya Kinuko At Merida 
 
Class 174 PGB (5 Entries) Abs: 1 
1st: 755 O'HERLIHY Miss K Axelwood Tosca 
2nd: 725 CRANE Mrs L Sidlyn Wind Of Change With Cranvarl 
3rd: 758 OATRIDGE Mrs C M Dalehouse Crystal Jade 
Res: 782 WILLIS Mrs E Jonsville Oriana Dainichi JW 
 
Class 175 LB (9 Entries) Abs: 3 
1st: 773 ROWLEY, Mr M H & WALLHEAD Mrs J Fralee Elsie At Merida 
2nd: 752 MOUNTCASTLE Mrs & Miss A & H Rakuchin Amazing Grace Of Holmchin 
3rd: 742 LEACH Mrs S & Mr M Tillashby Aijou For Ouzlewell 
Res: 740 JOLLEY Mrs J Sharlana's Dancing Queen At Dekobras 
VHC: 733 FLYNN Mrs L A Linjato Amaya 
 
Class 176 OB (7 Entries) Abs: 1 
1st: 735 GROGAN Mr L Axelwood Karmin 
2nd: 716 BAILEY Mr D & Mrs D M Asmena Tinkerbell At Aldoricka 
3rd: 744 MASON Mrs A Sleepyhollow La Calisto 
Res: 756 O'HERLIHY Miss K Jesse's Heart Of Gold 
VHC: 759 OATRIDGE Mrs C M Dalehouse Crystal Tips  

 

 

 

Powered by liveSite Get your free site!