The Japanese Chin Club UK 

     Scottish Kennel Club 2016

22 MAY 2016

Judge Mrs J Sparrow

 

Best Of Breed & Dog CC

Sleepyhollow Robson JW Sh.CM

Mr A Allcock MBE

 

Reserve Dog CC

Sangria Riverdancer 

 Mr G Farmer

 

Bitch CC & Best Puppy

 

Sleepyhollow Mary Poppins 

Mrs L Crane

 

 

Reserve Bitch CC

Ir Ch Axelwood Karmin CW14 CW15 Ir J Ch CJW14 JD 

Mr L Grogan

  

Best Veteran

 Choya Takara Of Rakuchin 

 

Ms T Pearce & Ms S Hann

 

 

Class 2014 MPD (6 Entries) Abs: 0 
1st: 6165 ROBINSON Miss D J Suzume Uccellino De Imperium Auri At Midorchi (Imp 
2nd: 6170 THOMAS Ms J Isami At Javalcy (Imp) 
3rd: 6152 MCFARLANE Miss L Sharlarna Alistor 
Res: 6163 POTTS Mr R & Mrs J Holmchin Out of the Blue To Adreeam 
VHC: 6154 MOSS Miss M J Ouzlewell Peter Pan of Delphlands 
 
Class 2015 PD (6 Entries) Abs: 1 
1st: 6115 BANKS Ms R Choya Masuyo 
2nd: 6165 ROBINSON Miss D J Suzume Uccellino De Imperium Auri At Midorchi (Imp 
3rd: 6148 MARTIN Ms P Sharlarna Just The Ticket 
Res: 6171 THOMAS Ms J Javalcy Right Said Fred 
VHC: 6118 BLAIR Mrs G Bellflows Emperor Mon Jo 
 
Class 2016 JD (6 Entries) Abs: 1 
1st: 6145 LEACH Mrs S & Mr M Ouzlewell's Horoki 
2nd: 6155 MOSS Miss M J Tillashby Tanoshi of Delphlands 
3rd: 6144 KINGHORN Mrs M Linjato Kaisho 
Res: 6125 BURNS Miss T Yama The Magician 
VHC: 6142 JACKSON Miss E C Amronchi Silver Lining Of Tianshih 
 
Class 2017 PGD (6 Entries) Abs: 1 
1st: 6132 FARMER Mr G Sangria Back To The Future 
2nd: 6150 MATCHES Miss J Godheim Stars And Stripes At Fochai 
3rd: 6164 RATTER Mrs L Thistletop Dick Dasterdley At Seafar 
Res: 6153 MOSS Miss M J Queenslake Billy Bongo of Delphlands 
 
Class 2018 LD (5 Entries) Abs: 3 
1st: 6133 FARMER Mr G Sangria Riverdancer 
2nd: 6113 ALLCOCK, Mr B S, LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Sleepyhollow Baroque at Anjuli Sh.CM 
 
Class 2019 OD (6 Entries) Abs: 0 
1st: 6110 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Robson JW Sh.CM 
2nd: 6158 NOONAN/ HOJER Mr & Mrs O Multi Ch Roseheavens Fabian Perfect Touch 
3rd: 6160 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Holmchin Secret Affair With Rakuchin 
Res: 6134 FARMER Mr G Sangria Lord Of The Dance 
VHC: 6122 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Amadeus Of Sheonagh 

 

 

Class 2021 MPB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 6116 BANKS Ms R Choya Charlotte 
2nd: 6140 GILLHESPY, Mrs L M & VAN BAAREN GROB Mr P Vouges Roiyaru Kimochi 
 
Class 2022 PB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 6127 CRANE Mrs L Sleepyhollow Mary Poppins 
2nd: 6111 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Mimi 
3rd: 6167 STEELE Mrs S E Threadgold Empress Wu 
Res: 6119 BLAIR Mrs G Bellflows Empres Starlight 
VHC: 6114 BAILEY Mr D & Mrs D M Threadgold Amazing Grace At Aldoricka 
 
Class 2023 JB (8 Entries) Abs: 4 
1st: 6156 MOWATT Mrs S L Asmena Fairy Tale 
2nd: 6161 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Yama Moonlight Over Rakuchin 
3rd: 6151 MATCHES Miss J Godheim Charlotte At Fochai 
Res: 6126 CONSTABLE Mrs M Arranbrook Imperial Dancer At Mitapip 
 
Class 2024 PGB (6 Entries) Abs: 2 
1st: 6172 WALLHEAD Mrs J Sleepyhollow Tikle My Fancy At Merida 
2nd: 6166 ROBINSON Miss D J Midorchi Make Believe 
3rd: 6123 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Celebration Of Sheonagh 
Res: 6146 LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Sleepyhollow Mavis At Anjuli JW 
 
Class 2025 LB (3 Entries) Abs: 0 
1st: 6166 ROBINSON Miss D J Midorchi Make Believe 
2nd: 6120 BLAIR Mrs G Thistletop Cleopatra At Bellflows CW16 
3rd: 6157 MOWATT Mrs S L Asmena Hatsuko 
 
Class 2026 OB (6 Entries) Abs: 2 
1st: 6141 GROGAN Mr L Ir Ch Axelwood Karmin CW14 CW15 Ir J Ch CJW14 JD 
2nd: 6173 WALLHEAD, Mrs J & ALLCOCK Mr B S Kochou's Rita-haywooth Sleepyhollow (Imp) 
3rd: 6168 STEELE Mrs S E Threadgold Sound Of Music 
Res: 6147 LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Ch Sleepyhollow Sapphire Diva At Anjuli Sh.CM 
 
Class 2027 VB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 6162 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Choya Takara Of Rakuchin 
2nd: 6124 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Shakira Of Sheonagh 
Powered by liveSite Get your free site!