The Scottish Kennel Club 2015

 

29th August 2015

 Judge: Mrs L M Gillhespy (Lorphil) 

 

Best Of Breed & Dog CC

Ch Hysterical Samurai Sou At Sharlarna

Mr A Davidson

 

Reserve Dog CC

Choya Kiosha Jw 

Ms R Banks

 

Bitch CC

Asmena Tinkerbell At Aldoricka 

Mrs D Bailey

 

Reserve Bitch CC

Linjato Khaleesa Of Choya 

Ms R Banks

 

Best Puppy

Sleepyhollow Mavis At Anjuli 

Miss L Lindsay & Miss C Pipe

 

Best Veteran

Pochinka Edward Bear At Aldoricka 

Mr & Mrs D Bailey

 

Class 586 PD (7 Entries) Abs: 0 
1st: 2168 RATTER Mrs L Thistletop Dick Dasterdley At Seafar 
2nd: 2145 GOLDIE Mrs B Godheim Stars And Stripes 
3rd: 2119 BANKS Ms R Choya Alfie Boe 
Res: 2150 LEACH Mrs S & Mr M Ouzlewell's Horoki 
VHC: 2132 DALY, Mrs L S & ROBINSON Miss D J Midorchi Poetry In Motion 
 
Class 587 JD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 2139 FARMER Mr G Sangria Lord Of The Dance 
2nd: 2157 MATCHES Miss J Godheim Little Rock At Fochai 
3rd: 2147 HAZLEHURST Miss G M Ellshimmer Rigel 
Res: 2179 SWANSTON Mrs G M Pamojill Shoichi TAF 
 
Class 588 PGD (8 Entries) Abs: 4 
1st: 2140 FARMER Mr G Sangria Riverdancer 
2nd: 2170 ROBINSON Miss D J Midorchi Magnum 
3rd: 2114 ALLCOCK, Mr B S & LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Sleepyhollow Baroque At Anjuli 
Res: 2181 THOMAS Ms J Javalcy Nik Nak Paddywack 
 
Class 589 LD (6 Entries) Abs: 2 
1st: 2124 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Amadeus 
2nd: 2169 RATTER Mrs L Shantallah Haruto At Seafar 
3rd: 2151 LEACH Mrs S & Mr M Queenslake Access Denied For Ouzlewell 
Res: 2162 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Holmchin Secret Affair With Rakuchin 
 
Class 590 OD (8 Entries) Abs: 3 
1st: 2133 DAVIDSON Mr A W Ch Hysterical Samurai Sou At Sharlarna 
2nd: 2120 BANKS Ms R Choya Kiosha Jw 
3rd: 2134 DAVIDSON Mr A W Rus Ch Hin Satori Yoko Zolotoy Sneg At Sharlarna ( 
Res: 2163 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Choya Kanji Na With Rakuchin 
VHC: 2122 BLAIR Mrs G Tillashby Michi At Bellflows 
 
Class 591 VD (2 Entries) Abs: 1 
1st: 2117 BAILEY Mr D & Mrs D M Pochinka Edward Bear At Aldoricka 

 

 

 

Class 592 PB (14 Entries) Abs: 5 
1st: 2152 LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Sleepyhollow Mavis At Anjuli 
2nd: 2159 MATCHES Miss J Godheim Charlotte At Fochai 
3rd: 2180 THOMAS Ms J Nisyros Nancy Chinatra 
Res: 2164 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Yama Moonlight Over Rakuchin 
VHC: 2115 ALLITT Mrs J Tillashby Kaida  
 
Class 593 JB (5 Entries) Abs: 2 
1st: 2172 ROBINSON Miss D J Midorchi Make Believe 
2nd: 2126 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Celebration Of Sheonagh 
3rd: 2125 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Etian Of Sheonagh 
 
Class 594 PGB (4 Entries) Abs: 1 
1st: 2116 ALLITT Mrs J Tillashby Kimika 
2nd: 2178 SWANSTON Mrs G M Sangria Showtime Of Pamojill 
3rd: 2146 HAMILTON Mrs S Tianshih Fun In The Sun of Kingsglen 
 
Class 595 LB (4 Entries) Abs: 0 
1st: 2121 BANKS Ms R Linjato Khaleesa Of Choya 
2nd: 2137 DAVIDSON Mr A W Sharlarna Koyuki 
3rd: 2131 CRANE Mrs L Sidlyn Wind Of Change With Cranvarl JW 
Res: 2123 BOULCOTT Mr M D Jonsville Secret Fortune Sh.CM 
 
Class 596 OB (5 Entries) Abs: 4 
1st: 2118 BAILEY Mr D & Mrs D M Asmena Tinkerbell At Aldoricka 
 
Class 597 VB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 2127 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Shakira Of Sheonagh 
Powered by liveSite Get your free site!