Leeds Championship Dog Show 2015

24th July 2015

 

Judge: Mr Frank Kane 

 

 Best of Breed & Dog CC

 Ch Hysterical Samurai Sou At Sharlarna 

Mr A Davidson

 

Reserve Dog CC

 Sangria Riverdancer 

Mr G Farmer

  

Bitch CC & Best Puppy

Sleepyhollow Tea For Two

Mrs C Oatridge

 

Reserve Bitch CC

 Sleepyhollow Cosi Fan Tutte

Mr A Allcock MBE

 

Best Veteran

 Amronchi Niina With Wyndcatch 

Mrs J Smith

 

Class 147 MPD (9 Entries) Abs: 0 
1st: 694 GOLDIE Mrs B Godheim Stars & Stripes 
2nd: 730 RATTER Mrs L Thistletop Dick Dasterdley at Seafar 
3rd: 657 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Rheingold 
Res: 722 OBRIEN Mrs J Ouzlewell's Akihiko At Nachi 
VHC: 702 KINGHORN Mrs M Linjato Kaisho TAF 
 
Class 148 PD (8 Entries) Abs: 1 
1st: 658 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Robson 
2nd: 686 FARMER Mr G Sangria Lord Of The Dance 
3rd: 702 KINGHORN Mrs M Linjato Kaisho TAF 
Res: 709 MCFARLANE Mrs & Miss J E & L Myojo Morgan At Glendyke 
VHC: 696 HAZLEHURST Miss G M Ellshimmer Rigel 
 
Class 149 JD (6 Entries) Abs: 1 
1st: 687 FARMER Mr G Sangria Riverdancer 
2nd: 679 DALY, Mrs L S & ROBINSON Miss D J Midorchi Poetry In Motion 
3rd: 743 SMITH Mrs A Sharlarna Shintaro for Aquilona 
Res: 688 FLYNN Mrs L A Linjato Kiyoto 
VHC: 696 HAZLEHURST Miss G M Ellshimmer Rigel 
 
Class 150 PGD (12 Entries) Abs: 2 
1st: 752 THOMAS Ms J Javalcy Nik Nak Paddywack 
2nd: 716 MOWATT Mrs S L Asmena Akio 
3rd: 732 RHODES, Mrs S & VINCENT Mr R & Mrs M Javalcy Bit Of Razzle Dazzle 
Res: 714 MOSS Miss M J Queenslake Billy Bongo of Delphlands 
VHC: 692 GEORGE Mrs N Yama I'm Kimi Amronchi 
 
Class 151 LD (16 Entries) Abs: 1 
1st: 704 LEACH Mrs S & Mr M Queenslake Access Denied For Ouzlewell 
2nd: 693 GODBEHERE Ms J Charnell Kenji At Tillashby 
3rd: 689 FLYNN Mrs L A Choya Kanayo Of Linjato 
Res: 755 TONG Miss J Dalehouse Elements Of Elgar Jakconas 
VHC: 738 RUSSELL Mrs J A Sansarc Shisiedo Of Alnesaire 
 
Class 152 OD (6 Entries) Abs: 0 
1st: 680 DAVIDSON Mr A W Ch Hysterical Samurai Sou At Sharlarna 
2nd: 719 McLEOD Mr R S & Mrs J E Rossyn Hikaru at Dunline 
3rd: 681 DAVIDSON Mr A W Rus Rus Ch Hin Satori Yoko Zolotoy Sneg At Sharlar 
Res: 735 ROSE Mrs C H Fralee Namakiki At Rossyn 
VHC: 670 BLAIR Mrs G Tillashby Michi At Bellflows 
 
Class 153 VD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 662 BAILEY Mr D & Mrs D M Pochinka Edward Bear At Aldoricka 
2nd: 748 STEELE Mrs S E Homerbrent Shirakawa 
3rd: 710 MCFARLANE Mrs & Miss J E & L Sleepyhollow All That Jazz At Glendyke 
Res: 715 MOSS Miss M J Ouzlewell Shotatsu of Delphlands 

 

 

 

Class 154 MPB (10 Entries) Abs: 2 
1st: 717 MOWATT Mrs S L Asmena Fairy Tale 
2nd: 745 SMITH, Ms J K & DANKS Miss P J L V'aimi Z Kvetu Rhododendronu 
3rd: 729 POWELL K S Pochinka Pocket Rocket 
Res: 682 DAVIDSON Mr A W Sharlarna Betty Boo 
VHC: 695 GOLDIE Mrs B Godheim Virginia 
 
Class 155 PB (9 Entries) Abs: 2 
1st: 721 OATRIDGE Mrs C M Sleepyhollow Tea For Two 
2nd: 673 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Celebration Of Sheonagh 
3rd: 706 LINDSAY, Miss L & PIPE Mrs C L Sleepyhollow Mavis At Anjuli 
Res: 672 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Etian Of Sheonagh 
VHC: 726 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Yama Moonlight Over Rakuchin 
 
Class 156 JB (4 Entries) Abs: 1 
1st: 668 BASING Mr & Mrs J Arranbrook Bedazzled 
2nd: 734 ROBINSON Miss D J Midorchi Make Believe 
3rd: 677 CONSTABLE Mrs M Arranbrook Meant To Be At Mitapip 
Res: 
VHC: 
 
Class 157 PGB (10 Entries) Abs: 0 
1st: 659 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Cosi Fan Tutte 
2nd: 661 ALLITT Mrs J Tillashby Kimika 
3rd: 756 WALLHEAD Mrs J Choya Kinuko At Merida 
Res: 676 CONNOR-HOPKINS Miss P Anbarees Dolly Mixture Of Brelo 
VHC: 757 WALLHEAD Mrs J Sleepyhollow Tikle My Fancy At Merida 
 
Class 158 LB (8 Entries) Abs: 0 
1st: 678 CRANE Mrs L Sidlyn Wind Of Change With Cranvarl JW 
2nd: 684 DAVIDSON Mr A W Sharlarna Koyuki 
3rd: 718 MOWATT Mrs S L Asmena Hatsuko 
Res: 758 WALLHEAD, Mrs J & ALLCOCK Mr B S Kochou's Rita-haywooth Sleepyhollow (Imp) 
VHC: 691 FLYNN Mrs L A Linjato Amaya 
 
Class 159 OB (6 Entries) Abs: 0 
1st: 701 JOLLEY Mrs J Sharlana's Dancing Queen At Dekobras 
2nd: 660 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Miss Bussell JW 
3rd: 763 WILLIS Mrs E Ch Jonsville Oriana Dainichi JW 
Res: 663 BAILEY Mr D & Mrs D M Asmena Tinkerbell At Aldoricka 
VHC: 763A S STEELE Javalcy China Doll At Threadgold Sh.CM 
 
Class 160 VB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 742 SMITH Mrs J D Amronchi Niina With Wyndcatch 
2nd: 674 BURDEN Mr & Mrs I & L Sangria Shakira Of Sheonagh 

 

 

 

Powered by liveSite Get your free site!