Japanese Chin Club Champ Show 2014

 

4th October 2014

Judged by: Mrs Christine Partington-Palmer (Topchin)

at St Marys Hall

 

Best In Show & Dog Challenge Certificate 

Ch Sleepyhollow Raphael JW Sh CM

Mr A Allcock MBE

 

Reserve Dog CC & Best Red & White

Javalcy Call Me Mr Chivers

Ms J Thomas

 

Best Puppy Dog & Reserve Best Puppy In Show

Sleepyhollow Le Figaro 

Mr A Allcock MBE

 

Bitch Challenge Certificate & Reserve Best In Show & Best Opposite Sex

Ch Yama Josie Sleepyhollow

Mr A Allcock MBE

 

 

Reserve Bitch Challenge Certificate & Best Puppy Bitch & Best Puppy In Show

Sleepyhollow Cosi Fan Tutte

Mr A Allcock MBE

 

 Best Veteran In Show

Pochinka Edward Bear at Aldoricka

Mr & Mrs D Bailey

 

Best Red & White Puppy

Holmchin Fire Star

Mrs H & A Mountcastle

 

Best Scottish Dog

Tillashby Michi at Bellflows

Mrs G Blair

 

Best Scottish Bitch 

Grianan Delightful Gem of Pamojill

Mrs G Swanson

 

Veteran Enteries 7 Absent 1
1 Pochinka Edward Bear at Aldorica
2 Ch Sleepyhollow Oliver at Dekobras
3 Ch Sangria Silver Star
Res Lanceian Plesant Alira at Javalcy 
VHC Samchin Dionysos
   
Minor Puppy Dog Enteries 5 Absent 2
1 Bonniroy Yasuke at Yama
2 Threadgold Super Mario
3 Sharlarna Shintaro for Aquilonia
   
Puppy Dog Enteries 9 Absent 2
1 Sleepyhollow Le Figaro 
2 Yama I'M Kimi Amronichi
3 Javalcy Bit Of A Razzle Dazzle
Res Javlacy Nik Nak Paddywack
VHC Holmchin Secret Affair with Rakuchin
   
Junior Dog Enteries 7 Absent 4
1 Sharlarnas Taylor Made for Dekobras
2 Phydeaux Blue Moon
3 Holmchin Blazin Fire
   
Yearling Dog Enteries 5 Absent 2
1 Godhiem Imperial Wizard at Fochai
2 Sleepyhollow Mozart
3 Rakuchin by Design
   
Novice Dog Enteries 4
1 Sleepyhollow Eduardo with Sharlinden
2 Bonniroy Yasuke at Yama
3 Charnell Koji
Res Sharlarna Shintaro for Aquilonia
   
Post Grad Dog Enteries 13 Absent 3
1 Dalehouse Elements Of Elgar Jakconas
2 Charnell Kunji at Tillashby
3 Charnell Koji
Res Queenslake Billy Bongo of Delphlands
VHC Dalehouse Coeur De Lion at Silmacs
   
Mid Limit Dog Enteries 8 Absent 1
1 Yama Jeremy Sleepyhollow
2 Godheim Sun Of Lionheart at Fochai
3 Choya Kiosha JW
Res Bonniroy Yasebai Sleepyhollow
VHC Damheadbrig Ice Warrior of Pamojill Sh CM
   
Limit Dog Enteries 10
1 Javalcy Call me Mr Chivers
2 Dainichi Sunyano
3 Dekobras Bring Me Sunshine Sh CM
Res Tillashby Michi at Bellflows
VHC Holmchin Marry me Harry 
   
Open Dog  Enteries 7 Absent 1
1 Ch Sleepyhollow Raphael JW Sh CM 
2 Hysterical Samurai Sou at Sharlarna
3 Ch Homerbrent Kotaishi Of Choya JW
Res Jonsville Evan At Dekobras JW
VHC Choya Kanji Na with Rakuchin

 

Special Novice Red / White
1 Holmchin Fire Star
2 Godheim Golden Buddha at Fochai
3 Utsukushi Mandarin Chaos
Res Tianshin Lemon Yum Tum
   
Miss E M Tovey Memorial Speical Open Red / White
1 Javalcy Call Me Mr Chivers
2 Pebblecombe Jinja
3 Ch Sleeyhollow Oliver at Dekobras JW Sh CM
Res Javalcy Starship Trooper at Shamead
VHC Utsukushi Mandarin Chaos
   
Eileen Crawford Memorial Special Open Stakes
1 Godheim Sun Of Lionheart at Fochai
2 Sidlyn Wind Of Change for Cranvarl JW
3 Tillashby Michi at Bellflows
Res Queenslake Billy Bongo of Delphlands
VHC Godheim Fire Opal 

 

 

Minor Puppy Bitch  Enteries 6 Absent 1
1 Sleepyhollow Cosi Fan Tutte
2 Linjato Khalessa Of Choya
3 Sharlarna Koyuki
Res Tianshin Lemon Yum Yum
VHC Javalcy Funtime Phoebe
   
Puppy Bitch  Enteries 8
1 Choya Kikuka at Sharlarna
2 Yama I'M Katu
3 Javlacy Put A Spell On Me
Res Pebblecombe Omisoka
VHC Tillashby Kimika
   
Junior Bitch  Enteries 7
1 Sleepyhollow Miss Bussell
2 Sangria Showtime of Pamojill
3 Utsukushi Mandarin Chaos
Res Sansarc Livia Drusilla
VHC Sansarc Lillianna Of Alnesaire
   
Yearling Bitch Enteries 5
1 Simsalachin Piccola Bella Luna Pebblecombe
2 Sidlyn Wind Of Change for Cranvarl JW
3 Sangria Showbiz
Res Chinart Setsuko
VHC Utsukushi Mandarin Chaos
   
Novice Bitch  Enteries 9 Absent 2
1 Yama I'M Katu
2 Sangria Showtime of Pamojill
3 Asmena Hatsuko
Res Tillashby Kimika
VHC Utsukushi Mandarin Chaos
   
Post Grad Bitch Enteries 8 Absent 3
1 Grian Delightful Gem of Pamojill
2 Threadgld Melody Maker
3 Dalehouse Crystal Jade
Res Asmena Hatsu
VHC Sharlarnas Etsuko
   
Mid Limit Bitch Enteries 4 Absent 2
1 Fochai Jasmine
2 Sleepyhollow Pharadeux Moonlight
   
Limit Bitch Enteries 9 Absent 3
1 Choya Katsumi
2 Sharlarnas Dancing Queen at Dekobras
3 Jonsville Oriana Dainichi JW
Res Rakuchin Amazing Grace of Holchin
VHC Godheim Fire Opal 
   
Open Bitch  Enteries 6 Absent 1
1 Ch Yama Josie Sleepyhollow
2 Choya Takara of Rakuchin 
3 Dalehouse Crystal Tips
Res Sleepyhollow La Calisto
VHC Asmena Tinkerbell At Aldoricka

 

 Brace

1 H & A Mountcastle

2 Mr & Mrs M Talbot

3 Mrs GM Swanston

4 Miss A Nishigaki

 

 

Progeny  
1 Yama Secret Service
2 Arranbrook Silver Celeste at Uksukuhi

 

 

Special Award Classes

 

Judged by Mrs June Smith

 

Special Award Junior
1 Sharlarnas Tailor Made for Dekobras
2 Utsukushi Mandarin Chaos
3 Sleepyhollow Eduardo With Sharlinden
   
Special Award Post Grad
1 Charnell Kunji at Tillashby
2 Sidlyn Wind Of Change for Cranvarl JW
3 Tillashby Yutara at Nachi
Res Queenslake Billy Bongo of Delphlands
VHC Sleepyhollow Pharadeux Moonlight
   
Special Award Open 
1 Dekobras Bring me Sunshine Sh CM
2 Sharlarnas Dancing Queen at Dekobras
3 Samchin Dionysos
Res Javalcy Starship Trooper at Shamead
Powered by liveSite Get your free site!