East of England Agricultural Society

 Dog Show 2016

 

Judge  Mr G Farmer

 

Best Of Breed & Dog CC

CH HYSTERICAL SAMURAI SOU AT SHARLARNA

Mr A Davidson

 

 

Reserve Dog CC

JAVALCY BIT OF RAZZLE DAZZLE

MS S, MR R & MRS M RHODES & VINCENT

 

Bitch CC

KOCHOU'S RITA-HAYWOOTH SLEEPYHOLLOW (IMP USA) 

MRS J & MR B WALLHEAD & ALLCOCK

 

Reserve Bitch CC 

SLEEPYHOLLOW MAVIS AT ANJULI JW

MISS L & MRS C L LINDSAY & PIPE

   

Best Puppy

 Choya Charoltte

MRS R BANKS

 

Best Puppy

STEPHETER WANNA SHOUT FOR RAKUCHIN

MS T & MS S PEARCE & HANN

 

 

Minor Puppy - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST ISAMI AT JAVALCY (MS J THOMAS)
2ND HOLMCHIN OUT OF THE BLUE TO ADREEAM (MR R & MRS J POTTS)
3RD OUZLEWELL PETER PAN OF DELPHLANDS (MISS M MOSS)
RES SANSARC LOYALTY BINDS ME (MRS L BENTON-TAYLOR)
Puppy - Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1ST SHARLARNA JUST THE TICKET (MISS P MARTIN)
2ND CHOYA MASUYO (MRS R BANKS)
3RD SHARLARNA THE TEMPEST (MRS N GEORGE)
RES OUZLEWELL'S HUGO (MRS M & MRS S LEACH)
Junior - Dog
Entries: 5 Absentees: 1
1ST JAVALCY BUGSY MALONE (MRS M & MR R RHODES & VINCENT)
2ND ARRANBROOK MINT IMPERIAL (MR & MRS J BASING)
3RD TILLASHBY TANOSHI OF DELPHLANDS (MISS M MOSS)
RES TILLASHBY ARUBATO (MS J & MISS Z GODBEHERE)
Post Graduate - Dog
Entries: 15 Absentees: 2
1ST WYNDCATCH TAKE IT EASY (MR D & MRS S BLOW & ALLEN)
2ND AMANTRA SHOJI ( MRS T FRY)
3RD SHARLARNA HASIME (MR G & MS D MERRITT & HEGARTY)
RES SLEEPYHOLLOW BAROQUE AT ANJULI SHCM (MR B S & MISS L & MRS C L ALLCOCK, LINDSAY & PIPE)
VHC OUZLEWELL'S HOROKI (MRS M & MRS S LEACH)
Limit - Dog
Entries: 10 Absentees: 3
1ST JAVALCY BIT OF RAZZLE DAZZLE (MS S, MR R & MRS M RHODES & VINCENT)
2ND CHARNELL KENJI AT TILLASHBY (MS J & MISS Z GODBEHERE)
3RD VOUGES ROIYARU KOTOGARA ALSTELLA (IMO SWE) (MRS C & MRS S REEVES SARGANT & DIMENT)
RES CHOYA ALFIE BOE (MR P & MRS S BOYER)
VHC RAKUCHIN BY DESIGN FOR KALAMATA (MRS M WILLIAMSON)
Open - Dog
Entries: 7 Absentees: 2
1ST CH HYSTERICAL SAMURAI SOU AT SHARLARNA (MR A W DAVIDSON)
2ND SHANTALLAH HARUTO AT SEAFAR (MRS L RATTER)
3RD FRALEE NAMAKIKI AT ROSSYN (MRS C H ROSE)
RES HOLMCHIN SECRET AFFAIR WITH RAKUCHIN (MS T & MS S PEARCE & HANN)
VHC DEKOBRAS BRING ME SUNSHINE SHCM (MRS T A & MR A M QUINN)

 

 

 

Minor Puppy - Bitch
Entries: 7 Absentees: 1
1ST YAMA MISS DIVINE ROZAMIE (MESSRS J A & K N MAGRI & ARROWSMITH)
2ND SIDLYN DANCING IN THE WIND (MRS C & MISS V SMITH)
3RD SANSARC MAGNIFICENT CHARTA (MRS L BENTON-TAYLOR)
RES GODHEMI OKLAHOMA AT DORCHARDAY (MRS DAY)
VHC FLUFFY FANTASY EIKO AT ROSSYN (MRS C H ROSE)
Puppy - Bitch
Entries: 10 Absentees: 2
1ST CHOYA CHARLOTTE (MRS R BANKS)
2ND ALSTELLA SAFFRON (MRS C & MRS S REEVES SARGANT & DIMENT)
3RD CHOYA CAROLINA (MRS R BANKS)
RES YAMA YOKO OF OMEGAVILLE (MS A D A FORTH)
VHC BECHINKA MOZO (MR K A & MRS R L WOLFENDEN)
Junior - Bitch
Entries: 8 Absentees: 3
1ST SLEEPYHOLLOW MARY POPPINS (MRS L CRANE)
2ND HIN SATORI EVITA KARMENSITA AT SHARLARNA (MR A W DAVIDSON)
3RD ARRANBROOK IMPERIAL DANCER AT MITAPIP (MRS M CONSTABLE)
RES ARRANBROOK FRANGIPANNI (MR & MRS J BASING)
VHC DENAIN SWEET JASMINE (MISS K & MRS D WHITEHOUSE)
Post Graduate - Bitch
Entries: 11 Absentees: 2
1ST SLEEPYHOLLOW MAVIS AT ANJULI JW (MISS L & MRS C L LINDSAY & PIPE)
2ND SHARLARNA BETTY BOO (MR A W DAVIDSON)
3RD AMANTRA MINA ( D & T FRY & JACKSON)
RES GODHEIM VIRGINIA (MRS B GOLDIE)
VHC SLEEPYHOLLOW TIKLE MY FANCY AT MERIDA (MRS J WALLHEAD)
Limit - Bitch
Entries: 6 Absentees: 2
1ST ARRANBROOK BEDAZZLED (MR & MRS J BASING)
2ND DABRIVES SILVER SURPRISE (MR D HUBBLE)
3RD GODHEIM CHARLOTTE AT FOCHAI (MISS J MATCHES)
RES CHOYA KINUKO AT MERIDA (MRS J WALLHEAD)
Open - Bitch
Entries: 6 Absentees: 3
1ST KOCHOU'S RITA-HAYWOOTH SLEEPYHOLLOW (IMP USA) (MRS J & MR B WALLHEAD & ALLCOCK)
2ND ELLINGHURST BLING BLING (MR P & MRS S BOYER)
3RD IR CH AXELWOOD KARMIN (MR L GROGAN)
Veteran - Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1ST STEPHETER WANNA SHOUT FOR RAKUCHIN (MS T & MS S PEARCE & HANN)
2ND FRALEE MISS DAISY OF JALINDRI (MRS L J DOPSON)
3RD FOCHAI JASMINE ( MRS W J MATCHES)

 

 

 

 

 

Powered by liveSite Get your free site!